• Odborná prax VO: Spojená škola internátna Ľudovíta Stárka v Trenčíne

• 09.05.2024 08:55
        • Odbornú prax v prvom mesiaci školského roku 2023/2024 strávili žiačky odboru VOC aj na Spojenej internátnej škole Ľ. Stárka, kde sa naučili pracovať s menšími, ale aj väčšími deťmi s mentálnym postihnutím. V škôlke sa hrali s hračkami, s veľkým legom, počúvali pesničky a chodili na prechádzky okolo školy. S druhákmi a tretiakmi sa učili čítať a písať jednoduché slová a slabiky, počítať príklady do 10, na pracovnom vyučovaní spolu sadili a okopávali mrkvu, učili sa o jeseni a na telesnej výchove spolu cvičili.
        • Odborná prax VO: Horné Sŕnie

• 09.05.2024 08:54
        • Žiačky VOC odboru sa v rámci odbornej praxe v Centre sociálnych služieb LIPOVEC v Hornom Sŕní starajú o seniorov, ktorí nie sú schopní postarať sa sami o seba. Kontrolujú ich fyziologické funkcie, kŕmia ich, dbajú na dodržiavanie hygieny a hlavne im robia spoločnosť. Naučilo ich to, že seniori sú veľmi vďační a vážia si každú chvíľu strávenú v ich spoločnosti.

• Odborná prax VO: Spojená škola M.R. Štefánika v Trenčianskej Teplej

• 10.05.2024 13:57
        • Od III. ročníka sa žiaci na našej škole zúčastňujú každotýždennej praxe. Žiačky VOC odboru absolvujú prax v rôznych sociálnych a pedagogických zariadeniach. V septembri sa ich prax začala v Spojenej škole M.R. Štefánika v Trenčianskej Teplej, kde mali možnosť sa stretnúť s rôznymi telesnými či mentálnymi hendikepmi, o ktorých doposiaľ počuli len na hodinách. Zoznámili sa s celým výučbovým procesom, asistovali telesne postihnutým deťom pri jednotlivých úlohách a prácach, učili sa spolu počítať, spievali si a spríjemňovali deťom ich čas strávený v škole.

• Odborná prax TL: Odbor obrany štátu

• 09.05.2024 08:52
        • Žiaci a žiačky III. ročníka zo Súkromnej strednej odbornej školy absolvovali 28. septembra 2023 odbornú prax na pôde Okresného úradu, na odbore obrany štátu.
          Na úvod sa predstavil pán Ing. René Klimošek, vedúci odboru obrany štátu a oboznámil žiakov s prednáškami z jeho oblastí, menovite Obrany štátu (podľa zákona č. 319/2002 Z. z. o obrane Slovenskej republiky, zákona č.  570/2005 Z. z. o brannej povinnosti, zákona č.  569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu a zákona č.  321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky) a úseku ochrany utajovaných skutočností (podľa zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností).
          Na záver nám prednášajúci ozrejmil, čo je to branná povinnosť občana počas vyhlásenia vojnového stavu. V mesiaci október si žiaci budú môcť vyskúšať administratívu v oblasti brannej povinnosti občana.
        • Odborná prax TL: SBS IBS Security

• 12.09.2024 13:17
        • Úspešní absolventi SBS kurzu (žiaci IV. ročníka Súkromnej strednej odbornej školy) vykonali 14. septembra 2023 odbornú prax v IBS Security. Prvý deň vykonali poučenie o bezpečnosti pri práci, lekárske prehliadky a ešte niekoľko administratívnych úkonov (kópie OP, zdravotnej poisťovne, odpis registra trestov...).
          Medzi činnosti, ktoré vykonávali, patrila strážna služba v supermarketoch, detektívna služba (motivačne – za každý odchyt zlodeja si majú možnosť privyrobiť 10 eur) a činnosť na operačnom stredisku.

• Odborná prax TL: Streľby v priestoroch strelnice DM ARMY

• 10.05.2024 14:58
        • Weapon handling a streľby z pištole P-09 a samopalu vz. 58 P.
          Žiaci a žiačky III. ročníka zo Súkromnej strednej odbornej školy pod dohľadom inštruktora strelieb mali 14. septembra 2023 možnosť vyskúšať si streľbu z pištole a samopalu v priestore strelnice DM ARMY v Trenčíne.
          Prvým bodom bolo oboznámenie žiakov s bezpečnostnými opatreniami a ich prísnym dodržiavaním. Nasledovala ukážka manipulácie so zbraňou, zborka, rozborka (rozobratie a zloženie zbrane). Ďalším bodom boli odprezentované takticko-technické údaje jednotlivých zbraní (váha, dostrel, smrtiaci účinok, kaliber...) a v neposlednom rade ukážka streľby zo strany inštruktora s vysvetlením, ako sa postaviť, kde mieriť a dýchať. Nakoniec si mohli žiaci pod dohľadom inštruktora po skupinkách vystreliť zo spomínaných zbraní.
          Po streľbách prišlo vyhodnotenie odbornej praxe, pričom inštruktor vyjadril spokojnosť ohľadom disciplíny. V neposlednom rade žiaci boli spokojní, resp. nadšení. Odborná prax splnila svoj účel, nedošlo k žiadnemu úrazu a žiaci sa tešia na ďalšiu možnosť prísť si opäť zastrieľať.