Odborná prax TL: Medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB v Bratislave

Žiaci a žiačky II. a III. ročníka zo Súkromnej strednej odbornej školy sa 5. októbra 2023 zúčastnili medzinárodného veľtrhu obrannej techniky IDEB – Incheba v Bratislave.
Ponuka veľtrhu zahŕňala pozemnú a leteckú techniku, zbrane a muníciu, delostrelecké systémy, odmínovacie stroje, komunikačné a monitorovacie systémy, vzduchotechniku pre kryty a bunkre, výstroj a výzbroj, ale aj techniku a vybavenie pre hasičské a záchranné zložky.
Návštevníci mohli po prvý krát vidieť techniku, ktorá bola len nedávno predstavená v zahraničí, napríklad prototyp samohybnej kanónovej húfnice BIA 6×6 od spoločnosti KONŠTRUKTA – Defence. Vystavené bolo aj prvé zo 76 obrnených vozidiel PATRIA AMV XP 8×8, ktoré dorazilo na finalizáciu slovenskými spoločnosťami.
Odborným garantom veľtrhu je Ministerstvo obrany SR, vďaka ktorému sa verejnosť mohla bližšie oboznámiť s činnosťou jeho zložiek a s technikou, ktorú používajú Ozbrojené sily SR. Vystavené boli napr. diaľkovo ovládaný samohybný odmínovací stroj BOŽENA 5, vrtuľník UH-60M, tank LEOPARD 2A4, či samohybný delostrelecký systém ZUZANA 2. Súčasťou prezentácie činnosti rezortu boli aj dynamické ukážky mechanizovanej čaty s použitím ručných zbraní, imitačnej munície, terénneho a nákladných automobilov.
Po skončení výstavy IDEB nasledovala kondičná prechádzka po Bratislave spojená s návštevou pamiatok ako napríklad Akadémia vied, Prezidentský palác SR, stará radnica, pamätník partizánov a iné, po ktorej žiaci dostali dvojhodinový rozchod v nákupnom centre Aupark. Odborná prax splnila svoj účel, žiaci boli z medzinárodného veľtrhu obrannej techniky nadšení.
Fotky z akcie môžete vzhliadnuť na tomto odkaze.