Menu

Fotogaléria

Pod strechou SSOS 2015

      Pod strechou SSOŠ

 

Šéfredaktor: Nikoleta Rzavská

Predseda redakčnej rady: Christian Ježík

Asistent šéfredaktora: Adela Vartová

Vydavateľ: SSOŠ Trenčín

September - november 2015/2016

 

 

 

 

 

OBSAH

1.   Kultúra zo sveta

2.   Móda vo svete

3.   Úcta k starším

4.   Kultúra zo Slovenska

5.   Šport v skratke

6.   Silná ruka Stredoškolákov

7.   Rozhovor s Mgr. Michalcovou 1.časť

8.   Deň strašidiel alias Haloween

9.   Imatrikulácie našich spolužiakov prvákov

10.                    Vlastná tvorba

11.                    Výstava Stredoškolák 2015

12.                    Výchovný koncert Paulíny Inštvancovej

13.                    Telemostujeme s Kyjevom

14.                    Rozhovor s Mgr. Michalcovou 2.časť

15.                    Kultúrno-zábavný pozdrav pre seniorov

16.                     Interbeauty

17.                     Zoznamujeme sa s mestom, v ktorom študujeme

 

Milí čitatelia,

práve sa Vám dostalo do rúk prvé vydanie časopisu - Pod Strechou SSOŠ. Dozviete sa tu veľa zaujímavých informácií, ktoré sa odohrali na Vašej škole. Taktiež Vám ponúkneme mnoho zaujímavých rozhovorov so známymi osobnosťami alebo taktiež niečo nového zo sveta športu, módy kultúry a veľa ďalších tém... Dúfame, že časopis aspoň na chvíľku zaujme svojho čitateľa a každý z Vás si nájde tému, ktorá ho zaujíma. Pohodlne sa usaďte a čítajte, komentujte a vyjadrujte svoj názor. Tešíme sa na ďalšie čísla tohto časopisu, ktoré Vám prinesieme! :D

 

Kultúra (culture of world)

Vo Svete ...

 

1.Egypt

Egypt je turisticky atraktívna prímorská krajina pri Stredozemnom a Červenom mori.

Pamiatky svetového významu sú chránené UNESCO.

Z obdobia starovek sú najvýznamnejšími pyramídy v Gíze, Údolie kráľov, chrámy v Karnaku, Luxore, Abú Simbel; z obdobia stredoveku (mešity)

 

 

2.Grécko

Grécko dlhý tvar Grécka republika je štát ležiaci v južnej Európe na juhu Balkánskeho polostrova na Peloponézskom polostrove, na ostrove Kréta a v Malej Ázii (ostrovy Rodos, Samos, Lesbos, Kastelorizo a iné menšie).

Väčšina jazykov používa pre túto krajinu latinské meno, z latinského Graecia.

 

World of FASHION

V prvom čísle World of Fashion Vám ukážeme pár zaujímavých

modelov z módnej prehliadky, ktorá sa konala 8. októbra v predajni ANNA S., ktorá sídli na Mierovom námestí v Trenčíne. Budete mať možnosť vidieť jesenné oblečenie, ktoré odprezentovali modelky rôzneho veku. Práve tu môžete vidieť, že vek je len číslo. Vyzerať príťažlivo môžete v každom veku. Či už máte 20 alebo 60. Dokonca môžete obliecť svoju maloletú dcéru, aby zahviezdila v spoločnosti medzi rovesníčkami...

 

Október - Mesiac  úcty k starším

 

  Šediny – vrásky zrobené ruky .

Ľudský život = je jedna veľká kniha. V živote človeka raz prídu chvíle , keď začne hodnotiť svoj život , svoju životnú cestu . V mysli človeka sa vynárajú spomienky , spomienky na všetko. Mesiac Október je práve mesiacom úcty k starším . Staroba prichádza nenápadne a pomaly . Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života , mala by byť spontánna a nenásilná , pretože starší  ľudia si ju zaslúžia . ,,Nezabudnime na pozdrav , ktorý je najjednoduchším prejavom ľudského rešpektovanie iných ľudí bez rozdielu veku ! ´´  Hoc vlas vám šedivie a zrak sa zakalí prijmite od všetkých najkrajšie pozdravy ! ,,Tak nezabúdajme a vážme si , prejavme im úctu , pretože nám ešte vždy majú čo dať ! ´´

(Nika Rzavská, II.TL)

 

KULTURA: Slovensko

       1.Vysoké Tatry –Štrbské Pleso

       2.Dóm svätej Alžbety – Košice

       3.Čachtický hrad - Čachtice

       4.Trenčiansky hrad – Trenčín

5. Čičmany – okres Žilina

 

 

 

Šport v skratke

Cyklistickým majstrom sveta v  mužských pretekoch "elite" sa stal Peter Sagan. Majstrovskú trať s dĺžkou 259,2 km zvládol za

 

6:14:37 h. Záverečné 2 km kilometre boli jeho sólo jazdou za víťazstvom, ktorým sa postaral o historický úspech pre slovenskú cyklistiku.

 

Cristiano Ronaldo

Fanúšikovia futbalu pozor:

 

Jeden z najslávnejších futbalistov sa dostal 9 Septembra na filmové plátna a potešil všetkých svojich fanúšikov.  Dokument Vám trocha priblíži jeho bujarí život. Takže, kto má záujem si ho pozrieť, neváhajte a vkročte do sveta Cristiana.

 

Jeseň patrila Trenčínu !

Zverenci trénerov Martina Ševelu a Ivana Vrabca našli v prvej časti sezóny premožiteľa iba raz, 23.9.2015 podľahli doma Žiline šokujúco hladko 1:4. S výnimkou tohto „prepadáku“ však Trenčania predvádzali ľúbivý ofenzívny futbal a zdolávali jedného súpera za druhým. Dôkazom je gólové konto, ktoré je najutešenejšie spomedzi tucta účastníkov najvyššej domácej súťaže (43 gólov). (zdroj: sport7).

 

 

 

SILNÁ RUKA STREDOŠKOLÁKOV

Dňa 12.11.2015 sa v Obchodnom centre MAX Trenčín konalo krajské kolo 21.ročníka súťaže „Silná ruka stredoškolákov“ pod záštitou ministra školstva Juraja Draxlera. Po školskom kole postúpili do krajského kola traja žiaci. Súkromnú strednú odbornú školu v Trenčíne reprezentovali v kategórii do 65 kg žiaci Michal Hanko (trieda I.B) a Bohdan Dudar (trieda II.TL) a v kategórii nad 80 kg žiak Peter Mikušinec (trieda II.TL).

Spomedzi 9 súťažiacich v kategórii do 65 kg obsadil Bohdan Dudar pekné 5.miesto a Michal Hanko 3.miesto s postupom na celoslovenské kolo, ktoré sa bude konať dňa 27. novembra v Banskej Bystrici. Peter Mikušinec sa spomedzi 17 súťažiacich umiestnil na 13. mieste. Naši žiaci sa súťaže zúčastnili po prvýkrát a bojovali s už vyspelými tímami, za čo im patrí uznanie a poďakovanie.                                                                                                                          Zároveň víťazom BLAHOŽELÁME !!!

 

Interview s pani učiteľkou Mgr. Miriamou Michalcovou (1.časť)

1.   Obľúbená farba?

Moje najobľúbenejšie farby sú v tomto období zelená a červená, pretože sa blížia Vianoce a tieto farby sú pre mňa symbolom Vianoc, ktoré milujem a nie len preto, že sú prázdniny. Inak mám rada čiernu, pretože je to farba elegancie a modrú. :)

2.  Akú najdrahšiu vec ste si kúpili?

Najdrahšia vec, ktorú som si kúpila, fúúú, tak to ani neviem. Ale z prvej výplaty som si zaplatila dovolenku s kamarátmi v Štúrove, a tam som ju skoro celú minula na zmrzlinové poháre, pizzu, miešané drinky a to bol vtedy riadny luxus.

3.  Koľko ste ochotná dať eur za jednu kabelku?

Za kabelku? Od kedy som začala zarábať, tak sa mi z mojich peňazí horšie míňa ako z tých rodičovských. Snažím sa držať pri zemi. Maximum, ktoré by som asi bolo ochotná dať za kabelku je 50 eur. Na kabelky si až tak nepotrpím.

4.  Kedy ste si prvýkrát nafarbili vlasy?

Vlasy som si nafarbila asi v ôsmej triede. Bol to taký otrasný blonďavý melír, nikdy viac by som si to na vlasy nedala. Raz za čas ma chytí taký ošiaľ nafarbiť si vlasy, tak prechádzam od červenej, cez rôzne odtiene hnedej, nikdy nič extrémne. 

5.  Aké auto by ste si chceli kúpiť?

Vždy sa mi páčili veľké autá ako napríklad BMW X6, ale vzhľadom na to, že som rada, keď prejdem autom rovno dopredu a cúvanie mi ide tak všelijako, tak si neviem reálne predstaviť, že by som sa mala na takom veľkom aute voziť, cúvať, parkovať, atď. Najradšej by som si teda asi kúpila nejaké super moderné auto, ktoré by za mňa robilo tieto úkony. Vlastne, ja by som v ňom iba sedela a pozerala pred seba. :-D

 

 

Deň strašidiel

Čas masiek a strašidiel. Deti chodievajú po domoch a pýtajú si sladkosti.

 

Prečo okrajujeme tekvice?


V minulosti sa používala okrúhlica, ale aj iná jesenná zelenina na vyrezávanie. Kuchyňa a vôbec stravovanie, či rituálne jedlá boli súčasťou Halloweenu od jeho počiatkov. Sezónne plody jesene boli základom pri oslavách Halloweenu a to zostalo dodnes. Vyrezávanie do tekvíc sa udomácnilo až na oslavách medzi írskymi a anglickými prisťahovalcami v USA, keďže úroda tekvíc a ich lepšia opracovateľnosť umožňovali vyrezávať a pracovať s dostupným a zároveň jednoduchým materiálom. Trend vyrezávaných tekvíc nemá viac ako 200 rokov a kým začínal lokálne, dnes už je takmer celosvetovým symbolom tohto sviatku. Je súčasťou dekorácií, aj halloweenskych príprav. Tak, ako sa trendy a zábavné kreatívne činnosti šíria dnes, v minulosti sa šírili ústne, s nadšením sa kopírovali, až dosiahli celý národ. Faktom je, že USA je tekvicovou veľmocou, v krajine sa usporadúvajú súťaže o najväčšie tekvice, lákajú pozornosť médií aj rôznych farmárov.

(Christian Ježík. I.B)

 

 

Imatrikulácie

Dňa 19.11.sa na našej škole konali imatrikulácie . Začali sa okolo 11:30 . Ako každý z náš vie , imatrikulácie sú jednou z udalostí , ktoré sa nám zapíšu hlboko do pamäti , ako napríklad maturity či stužková  a hlavne vtedy , ak sa nejakým žiakom ujde úloha , vďaka ktorej ich bude poznať celá škola. Program spracovali a pripravili žiačky z II.TL . Na začiatok predniesla žiačka II.TL  Miriam Janovičová krátky príhovor. Potom naši prváci z 1.A a 1.B triedy zložili imatrikulačný sľub , ktorý bol o tom , že sa v škole majú správať na úrovni , že nemajú kaziť meno našej školy a že sa budú svedomito pripravovať na vyučovanie. Po jednohlasnom ,,sľubujem ´´, sa začali pripravované disciplíny . Išlo o umývanie zubov nutelou , pričom umývajúci mal zaviazané oči , o lakovanie nechtov s tým , že lakujúci mal lak v ústach , o jedenie jablka zaviazaného na šnúrke ( vo dvojici) , o robenie účesov v podaní chlapci dievčatám a o tancovanie s balónmi opretými o dve čela na rozličnú hudbu. Aj keď niektorí žiaci a žiačky nechceli dané disciplíny splniť , snaha zo strany druháčok tu určite bola . A tak im za toto patrí jedno veľké ĎAKUJEM , pretože boli ochotní a ujali sa toho . 

 

Vlastná tvorba:  Sila sebadôvery

Ľudia nevnímajú svet ako dobrodružstvo, kde môžu zažiť veľa zážitkov, splniť si sny a byť šťastní.  Nechávajú sa ovládať zlými myšlienkami, ktoré sa vlievajú do ich pocitov. Pocit, ktorý máme v danom momente tvorí ďalší sled udalostí, ktoré sa nám stanú a tie dané momenty vytvárajú našu budúcnosť. Amanda dobre vie, čo je to žiť život. A chce to naučiť aj svoju dcéru Lilly. Lilly pred rokom prekonala rakovinu. Utápa sa v žiali a bojí sa, aby sa jej znova nevrátila. Amanda verí, že bude zdravá. Pretože viera je mocnejšia ako beznádej a strach. Ale ak im podľahneme, ťažko  budeme hľadať pevnú pôdu pod nohami, keď sa budeme topiť. Lilly rada sledovala hviezdy, tie nás dokážu na chvíľu zaujať a preniesť do paralelného vesmíru. To bol prvý krok k tomu, aby sa Lilly nezaoberala chorobou, ktorá ju pred rokom skolila. Keď si nájdeme vec, ktorá nás chytí za srdce, dokáže nás zachrániť od negatívnych myšlienok. Amanda sa sústreďovala hlavne na to. Nedokázala si predstaviť, ako to urobí, ale chcela svoju dcéru dostať do vesmíru medzi hviezdy. A tak začala premýšľať. Čo keby hviezdy prišli za ňou, nie ona za nimi. Amanda mala v hlave plán. Avšak niečo také spraviť bolo náročné. Am sa hlavne sústreďovala na to, ako to poteší  dcéru, nie koľko námahy s tým bude mať.

Čo keby hviezdy prišli za ňou, nie ona za nimi. Amanda mala v hlave plán. Avšak niečo také spraviť bolo náročné. Am sa hlavne sústreďovala na to, ako to poteší  dcéru, nie koľko námahy s tým bude mať. Obvolávala všetkých známych, ktorí sa pohybujú v oblasti organizovania narodeninových párty. Neustále, keď zaspávala si predstavovala žiariace oči svojej dcéry a úsmev plný radosti, keď uvidí, čo jej mama pre ňu spravila. Neustále mala v hlave jej šťastnú a spokojnú tvár. Ani jediný raz nezapochybovala, žeby jej to nevyšlo, pretože by pociťovala strach a strach je na inej frekvencií ako radosť. To si nemohla dovoliť. I keď jej pár vecí nevyšlo, stále dúfala. Prešlo pár mesiacov a stále sa jej nedarilo dostať svoju dcéru na mesiac.

Avšak pred Lillyinými narodeninami sa jej ozval starý priateľ, či by si nezašli na kávu, dlho sa nevideli. Amanda sa na stretnutie so starým známym tešila. Avšak stále si omieľala, že nemôže s prekvapením zlyhať. Na stretnutí padla reč o zamestnaniach. Jej priateľ sa jej zveril, že pracuje s dekoráciami. Spýtala sa ho, či náhodou nepracuje s vesmírnou tématikou. Pravda, že pracoval. Amanda sa chytila príležitosti a pomohol jej prichystať pre Lilly zhmotnený sen. V deň jej narodenín Lilly ani netušila čo sa chystá. Amanda ju zavolala do jej izby... Keď Lilly otvorila dvere svojej izby, neverila vlastným očiam.

Keď Lilly otvorila dvere svojej izby, neverila vlastným očiam.  Všade bola tma a na stenách boli prilepené súhvezdia, na zemi bol rozsypaný umelý hviezdny prach, na každom rohu sa týčili malé rotujúce planéty a všetci boli odetí v skafandroch. Amanda si všimla žiariace oči svojej dcéry, spokojný úsmev a hlavne to, že bola šťastná. Amandu zalialo teplo, príjemné teplo, ktoré jej dalo najavo, že splnila to, čo si zaumienila a znova sa presvedčila o SILE SEBADÔVERY. Nejde o to, aké veľké či malé prianie máte, ale aké do neho vkladáte nádeje a ako ho preciťujete. Pokiaľ svoj nápad zahrniete láskou a veríte, že sa splní, tak sa aj splní. Dôležité je len veriť a byť pozitívny. Pretože, keď máte negatívne myšlienky, akoby ste mali na nohe priviazanú železnú guľu, ktorá vás ťahá k zemi a nedovolí vám vzlietnuť. Tak to je aj so s nami. Nedúfajte, každý sen je už reálny. Ale v inom  vesmíre. A práve na vás je, aby ste ho preniesli do toho Vášho. Pretože si môžete želať čokoľvek a čokoľvek sa vám môže splniť. Tak snívajte, verte, dúfajte a myslite pozitívne. Preto sa pesimistovi nedarí, pretože priťahuje zlé okolnosti, zlých ľudí a nedokáže rozprestrieť krídla a letieť. Ale, keď uvidíte človeka plného elánu, lásky, vďaky a pozitivity a pýtate sa, ako to, že je taký šťastný a ja nie, tak si kladiete, zlú otázku. Otázkou je: ,,môžem byť aj ja taký šťastný?“ A odpoveď je: „Áno. Môžete“. Tak dúfam, že vám to niečo dalo a ďalšie náučné príbehy sa vám budú páčiť... J                     (Christian Ježík, I.B)

 

Výstava Stredoškolák 12.11.- 13.11.2015

V areáli výstaviska EXPO CENTER a.s sa každoročne koná výstava stredných škôl. Tento rok sa konal už 17. ročník výstavy stredných škôl s názvom STREDOŠKOLÁK – HRDINA REMESLA. Výstava bola zameraná na prezentáciu stredných škôl, ich zamerania a ich činností, na sprostredkovanie informácií o štúdiu na danej škole a na oslovenie nových uchádzačov o štúdium.

Priebeh akcie: výstava Stredoškolák sa konala v dvoch dňoch. K dispozícii mala naša škola jeden stánok. Naša škola sa nedala zahanbiť a obidva dni prezentovala našu školu za pomoci žiačok 2.TL z odboru kozmetička a vizážistka. K propagácii im slúžili aj nové postery s poskytujúce informácie o našich študijných odboroch. V powerpointovej prezentácii si zasa mohli návštevníci prezrieť fotografie z akcií školy a prečítať ďalšie informácie. Počas dňa žiačky rozdávali bulletiny, oslovovali a informovali okoloidúcich o možnostiach štúdia a akciách našej školy. Počas dňa ponúkali rôzne kozmetické a kadernícke služby ako napríklad líčenie, úprava vlasov, lakovanie nechtov, a úprava obočia – a to všetko bezplatne. Dievčatá boli veľmi ústretové a profesionálne k svojim zákazníkom.

V druhý deň výstavy  žiačky pokračovali v prezentácii našej školy v stánku. Obohatením však bola módna (kozmeticko- kadernícka) prehliadka našej školy, ktorá sa niesla v znamení štyroch ročných období. Prehliadka prebehala na pódiu v centre arény. Zapojení boli takmer všetci žiaci našej školy, či už v roli modeliek alebo modelov alebo ich stylistov (kozmetičiek a kaderníčok). Celá výstava prebehla hladko, všetkým zúčastneným žiakom patrí patričná vďaka za prezentáciu našej SSOŠ v TN.

 

Výchovný koncert Paulíny Ištvancovej 11.11.2015

Výchovný koncert bývalej superstaristky Paulíny Ištvancovej o vplyve médií na mladého človeka s podtitulom "Všetko je vlastne inak." Toto zaujímavé posedenie podnietili žiakov ku kritickému mysleniu v oblasti prijímania mediálnych informácií. Donútil ich zamyslieť sa nad tým, čo je to vlastne realita a akým spôsobom ňou môžu médiá manipulovať. Koncert mal veľký ohlas a veľmi sa žiakom páčil

 

 

TELEMOST s Ukrajinou 20.11.2015

Naša škola udržuje kontakt so spriatelenou školou podobného zamerania v Kyjeve. Ku príležitosti oslavy 17. novembra a dňa študentstva naša škola každoročne organizuje medzinárodné internetové spojenie - telemost so združenou školou  na  Ukrajine.Pomocou skypového spojenia si naši žiaci vzájomne prezentovali kultúru svojej krajiny, čím obohatili žiakov sediacich na druhej strane spojenia o vzácne informácie a nové zážitky. Naša škola podporuje medzinárodnú spoluprácu a snaží sa vždy svojim žiakom prinášať učenie formou praktickou a to priamym  a nefalšovaným zážitkom. Pretože raz vidieť je viac ako stokrát prečítať :). Program TELEMOSTU ku dňu oslavy 17. novembra bol moderovaný v anglickom a ruskom jazyku a prebehol skypovým spojením vždy na striedačku – jedno číslo žiaci našej školy, jedno číslo žiaci zahraničnej školy. Akcia prebehla vynikajúco, spojenie bolo primerané, žiaci boli disciplinovaní a všetko so záujmom sledovali.  Príhovor riaditeľa školy ako i žiakov, prednesy básní a piesne žiakov z Kyjeva, ktoré boli vedené v ruskom jazyku prekladala  PaedDr., Mgr. Dana Riečická, PhD. Našu školu v kultúrnom programe zastúpili: Príhovor zástupcu študentov v ruskom jazyku: Sabína Nedorostová, 1.A.  Moderátor v anglickom jazyku: Marek Humaj, 2.TL.Spev 4 ľudových piesní  (Alžbeta Mráziková, Nikoleta Rzavská, Miriam Janovičová, Michaela Izraelová -  žiačky 2.TL. Predvedenie básne od Sama Chalupku (Zuzana Tvrdoňová, 1.A). Tanec - čardáš (Keď mi prišla karta) žiaci 1.A triedy (Nikola Kadlecová, Timea Korienková, Zuzana Tvrdoňová, Dávid Zámečník). Hra ľudovej piesene na akordeóne  (Alexandra Hoťková, 1.A). Prednes klavírnej skladby: Vymyslená (Adrián Zámečník, 1.A). Recitácia básne od Kamila Peteraja: Slzy (Nikola Kadlecová).

 

Interview s pani učiteľkou Mgr. Miriamou Michalcovou (2.časť)

 

6. Máte najvtipnejší zážitok na škole?

Najvtipnejší zážitok v škole...Nič vtipné mi teraz nenapadá.

7. Máte obľúbenú krajinu, ktorú by ste chceli navštíviť?

Rada snívam o tom, že precestujem svet a navštívim rôzne exotické krajiny. Čo by som však chcela, aby sa mi splnilo v najbližšom čase je pozrieť sa do Paríža, chcela by som vidieť Monu Lisu a mnohé klenoty, čo ukrýva Louvre. 

8. Čo ste robili na prvej brigáde ?

Prvú brigádu alebo skôr pokus o brigádovanie si pamätám veľmi dobre. Mala som 15 rokov a zdalo sa mi ako super nápad ísť brigádovať na kúpalisko do bufetu. Nič iné som tam nerobila iba to, že som dávala a vyberala hranolky do friťáku. Bolo to strašne ťažké a tak som po štyroch hodinách povedala good bye a viac som sa tam neukázala. 

9. Čo si zvyknete objednať v reštaurácii?

Ha, tak v reštaurácií to je klasika. Niekde ma už poznajú. Keď si mám vybrať medzi palacinkami a mäsom, tak vždy vyhráva mäso a palacinky sú keď tak iba ako dezert. Raz sme išli s kamarátkou na palacinky, no keď sme ich zjedli, tak sme boli stále hladné a keďže sme už nemali dosť peňazí, tak sme si na tie palacinky dali ešte hranolky. Super kombinácia. Inak milujem černohor a kuracie s broskyňou, to vždy striedam. Keď idem na pizzu, tak vyhráva šunka, syr, šampiňóny.

10. Vašim obľúbeným nápojom je?

Môj najobľúbenejší nápoj je asi poriadne sladké kakao. 

11. Rada pečiete?

Práve som dopiekla rôzne vianočné koláčiky, na Vianoce ma pečenie baví. Milujem vôňu medovníkov, pretože to sú pre mňa Vianoce. Inak nemám k pečeniu nejaký extra vzťah, počas roka je to taká povinná jazda. Skôr mám rada, keď môžem niekoho prekvapiť napríklad na narodeniny tortou. Skôr by som povedala, že radavarím.

 

NÁVŠTEVA SOCIÁLNYCH ZARIADENÍ

Žiaci našej školy navštevovali domovy sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti v Trenčianskom regióne.  Účelom ich návštevy bola prezentácia kultúrneho programu s cieľom rozveseliť, spestriť všedný deň a potešiť srdcia klientov zariadení. Naši študenti zároveň získali skúsenosti a predstavu o fungovaní sociálneho zariadenia a ich klientskej základni podľa typológie jednotlivých zariadení. Prínosom boli aj vzácne rady opatrovateliek a ich skúsenosti s prácou s klientami s rôznymi špeciálnymi potrebami, ktoré žiaci načerpali v besedách po vystúpeniach. Do programu sa aktívne sa zapojili žiaci prvého a druhého ročníka študujúci odbor vychovávateľstvo – opatrovateľstvo. Súčasťou programu bol slávnostný príhovor úcty k starším – Miriam Janovičová, báseň z pera Veroniky Vidovej (2.TL) v interpretácii Miriam/ Nina Snopková, interpretácia Myjavskej piesne Cez dedinu Bystrá voda pretekáva v podaní Niny Snopkovej, ďalej 6 ľudových piesní v podaní žiačok 2.TL a nakoniec tanec: čardáš na pieseň: Keď mi prišla karta narukovať – kolektív 1.A triedy. Po predstavení sme vždy rozdali pripravené darčeky z našich kreatívnych dielní (perníkové srdiečka, okrasné a dekoračné predmety, záložky..

            Ako prvé zariadenie sme navštívili  zariadenie SENIORVILLE TRENČÍN dňa 20.10. 2015. Ako druhé nasledovalo zariadenie LIPOVEC v Hornom Srní , 21.10.2015. Nakoniec sme si nechali zariadenie ZOS v Trenčíne na Piaristickej Ulici.

 

Dňa 02. októbra 2015 sa žiačky 4. KV triedy Patrícia Meščánková, Eva Mária Ďurišová, Klaudia Vidrnáková a Soňa Škúciová zúčastnili kaderníckej a vizážistickej súťaže Inter Beauty Trophy 2015 v Bratislave.Žiačky súťažili v dvoch kategóriach: „Ležérny uzol na Christmas párty.“ a „Dekoratívne líčenie Special Event“. Z celkového počtu dvanásť súťažiacich obsadila Klaudia Vidrnáková pekné piate miesto.

 

 

 

Zoznamujeme sa s mestom, v ktorom študujeme !

Trenčín (Latinsky – Trentsinium, Maďarsky – Trencsén,

Nemecky-Trentschin)

Jedno z 3 najstarších slovenských miest. Nachádza sa v západnej časti Slovenska je geografickým centrom stredného Považia . Hlavným tokom v meste je rieka Váh . Vďaka strategicky výhodnej polohe miesta tu bol vybudovaný Trenčiansky hrad.

Trenčiansky kraj tvorí  9 okresov : Bánovce nad Bebravou , Ilava, Myjava , Nové Mesto n/Váhom , Partizánske, Považská  Bystrica , Prievidza , Púchov , Trenčín .

Vďaka geografickej a strategickej polohe v údolí rieky Váh patril Trenčín od nepamäti k najvýznamnejším mestám na Slovensku . O osídlení trenčianskej lokality v dobe kamennej svedčia viaceré archeologické nálezy . Medzi pamiatky Trenčína sa radia napr:

 

Trenčiansky hrad – najznámejším vlastníkom Matúš Čák Trenčiansky . 

 

Rímsky nápis- nachádzajúci sa na hradnej skale pochádzajúci z roku 179 (dôkaz o pobyte rímskych légií Mestská brána- prvá polovica 15.storočia , brána je typická gotickým oblúkom , nad ktorým sa nachádzajú dva latinské nápisy a erb mesta .

Morový stĺp – so sochou Svätej Trojice – umiestnený na Mierovom Námestí . Vznikol v r. 1712 ako pamiatka na morovú epidémiu z r.1710

 

Šéfredaktor: Nikoleta Rzavská

Predseda redakčnej rady: Christian Ježík

Asistent šéfredaktora: Adela Vartová

Vydavateľ: SSOŠ Trenčín

 

September - november 2015/2016                                                                                     © 2015 Súkromná stredná odborná škola v Trenčín

Novinky

Kontakt

  • Súkromná stredná odborná škola, M. R. Štefánika 379/19, 911 01 Trenčín
    M. R. Štefánika 379/19, 911 01 Trenčín
  • +421 32 7432135
    +421 918 940 698Fotogaléria