Lyžiarsky výcvik

11. až 15. decembra 2023 sa žiaci II.A, III.B a III.A/C, zúčastnili 5-dňového lyžiarskeho výcviku s pobytom v Turistickej ubytovni SHB Štrbské Pleso.
Prvý deň žiaci v poobedňajších hodinách išli na svah a s pomocou inštruktorov zo SKI školy rozdelili žiakov do troch skupín podľa výkonnosti. Žiaci si počas lyžiarskeho kurzu osvojili základné vedomosti o názvosloví, technike lyžovania, lyžiarskom vybavení, snehu, voskovaní, základoch didaktiky lyžovania, zásadách pobytu v zimnej prírode a prvej pomoci. Žiaci taktiež zvládli základné pohybové zručnosti a schopnosti ako je: držanie, nosenie, pripínanie a odopínanie lyží, obraty na svahu, chôdzu sunom a sklzom, výstupy do svahu, zjazd priamo, šikmo a cez terénne nerovnosti, vstávanie po páde, zrýchľovanie, brzdenie a zastavenie zjazdu, zmeny smeru jazdy – oblúky v pluhu, jednostrannom prívrate, oblúky z rozšírenej stopy a základný znožný oblúk, jazdu na lyžiarskom vleku. Na svahu sa žiaci správali slušne, zodpovedne, disciplinovane v súlade so základnými pravidlami správania sa na svahu (Bielym kódexom), bezvýhradne dodržiavali pokyny pedagogického zboru a inštruktorov zo SKI školy.
Program lyžiarskeho kurzu bol každé ráno v čase 06:00 zahájený budíčkom a rannou rozcvičkou, pri ktorej sa žiaci zamerali na rozhýbanie kĺbov a zahriatie svalov. Vo večerných hodinách bol program obohatený teoretickou prípravou na témy Nebezpečenstvo na horách (Lavíny), História lyžovania, Zjazdové lyžovanie a výstroj, Pravidlá a organizácia lyžiarskych pretekov a poskytnutie prvej pomoci na horách. V stredu v poobedňajších hodinách žiaci absolvovali turistiku okolo Štrbského Plesa.
Posledný večer po teoretickej príprave v spoločenskej miestnosti zorganizovali žiaci s pedagogickými zamestnancami rôzne súťaže (hádaj povolanie, scénky z filmov, pri ktorých žiaci použili rôzne kostýmy, pomôcky) a na záver diskotéku, pri ktorej sa všetci vytancovali do sýtosti a žiaci sa medzi sebou lepšie spoznali.
Posledný deň sa žiaci štandardne rozdelili do skupín a pod vedením inštruktorov sa rozlyžovali na záverečnú súťaž, ktorú pedagogickí zamestnanci pripravili v spolupráci so zamestnancami SKI školy. Jednalo sa o slalom v chlapčenskej a dievčenskej kategórii. V kategórii chlapcov sa na prvom mieste umiestnili žiaci David Martoň a Mário Ondriška, v dievčenskej kategórii bola najrýchlejšia žiačka Barbora Breznická. Žiakom bola venovaná jazda na snežnom skútri za prítomnosti zamestnanca Horskej záchrannej služby, ktorému ďakujeme za ústretovosť a ochotu. Víťazom úprimne gratulujeme.
Spokojnosť môžeme vyjadriť aj so službami, ktoré nám poskytovali zamestnanci lyžiarskeho strediska. Voči nám a našim požiadavkám sa správali ústretovo. Zo zdravotného hľadiska nedošlo na svahu ani mimo neho k žiadnym zraneniam, či úrazom. Pár žiakov sa počas kurzu sťažovalo na zhoršený zdravotný stav, preto sme im v daný deň udelili voľno bez lyžovania, napriek tomu nám pomáhali s občerstvením pre žiakov na svahu (čaj, keksík).  Cieľ kurzu bol splnený, všetci naši žiaci sa zdokonalili v lyžovaní, upevnili medziľudské vzťahy a nadviazali nové kamarátstva.

Ešte milé skúsenosti, na ktoré sme na svahu boli hrdí.
1. Vo štvrtok neznámy lyžiar škaredo spadol na svahu, naši žiaci zachovali chladnú hlavu, hneď kontaktovali Horskú záchrannú službu (18 300).
2. Akonáhle niektorému nášmu žiakovi niečo spadlo, spadla mu rukavica, palica či vypla lyža, hneď mu naši žiaci, ktorí boli najbližšie, utekali pomáhať. Ochotne, kamarátsky, s úsmevom na perách. Bolo to nádherné.
Fotky z akcie môžete vzhliadnuť na tomto odkaze.