Odborná prax TL: Banská záchranná služba

Žiaci a žiačky III. ročníka zo Súkromnej strednej odbornej školy mali 19. októbra 2023 možnosť zúčastniť sa odbornej praxe u príslušníka Banskej záchrannej služby (BZS).
Po príchode do priestorov BZS žiakov privítal pán Ing. Oršula, ktorý pôsobí u BZS viac ako 30 rokov.
Na úvod nám porozprával o náplni práce záchranára. Hlavná banská záchranná stanica, odštepný závod HBP, a.s., vykonáva banskú záchrannú službu a riadi závodné banské záchranné stanice s celoslovenskou pôsobnosťou. Opodstatnenosť svojej existencie preukazuje nielen pri ťažbe surovín, ale aj v celospoločenskom meradle, ako jedna zo základných zložiek Integrovaného záchranného systému. Je využiteľná pri riešení mimoriadnych situácií aj mimo banský sektor, pri záchrane ľudských životov, pri zdolávaní závažných prevádzkových nehôd a havárií či odstraňovaní následkov havárií.
Druhý bod bol zameraný na techniku a vybavenie, pričom žiaci si mohli vyskúšať napríklad prenášanie zraneného na zdravotníckom lehátku alebo aplikáciu dlahy zranenému.
Tretím bodom bola prednáška zameraná na manipuláciu s ochrannou maskou a kyslíkovou nádobou značky Dräger.
Následne sa žiaci presunuli do Hornonitrianskeho banského skanzenu, bane Cigeľ, kde mali možnosť zažiť na vlastnej koži pocit, aký zažívali viac ako 50 rokov baníci fárajúci do podzemia bane Cigeľ. V tomto baníckom skanzene sa vykonávala ťažba hnedého uhlia. Pred vstupom do bane musí mať každý návštevník na sebe bezpečnostnú výstroj. Ťažba hnedého uhlia v bani sa začala v roku 1962 a skončila v roku 2017.
Prehliadková trasa Hornonitrianskeho banského skanzenu Baňa Cigeľ začínala jazdou banským vláčikom v dĺžke 2 312 metrov do hnedouhoľnej bane. Pokračovala pešou prehliadkou podzemných banských priestorov v hĺbke 80–300 metrov pod povrchom v bývalej časti II. ťažobného úseku. Pešia časť prehliadkovej trasy v bani mala dĺžku 566 metrov jedným smerom. Konečným cieľom prehliadky bolo netradičným spôsobom oživiť banícke tradície na Hornej Nitre, zachovať banské priestory pre budúce generácie v podobe, v akej zostali bezprostredne po dobývaní, umožniť nahliadnuť žiakom do útrob zeme a zároveň im ukázať extrémne podmienky, v ktorých baníci denne vykonávajú svoju prácu.
Na záver sa žiaci pánovi Ing. Oršulovi poďakovali za možnosť navštíviť baňu Cígeľ, kde mohli vidieť a nachvíľu zažiť pocit baníkov pri ich ťažkej a tvrdej práci, a presunuli sa do Trenčína.
Fotky z akcie môžete vzhliadnuť na tomto odkaze.