• Odborná prax TL: Policajné múzeum a Michalská veža v Bratislave

• 12.09.2024 13:29
      • Žiaci a žiačky III. ročníka absolvovali 18. apríla 2024 odbornú prax v priestoroch Policajného múzea a Michalskej veže v Bratislave. Presun vykonali vlakom. Na vrátnici Policajného múzea žiakov privítal poverený funkcionár a vykonal prednášky na témy:
        - história, vznik a vývoj bezpečnostných zborov na území Slovenska do roku 1989,
        - vznik a súčasná činnosť Policajného zboru SR,
        - kriminalistika, dopravná polícia, Interpol a medzinárodná spolupráca.

V záverečnej časti múzea bolo inscenované miesto trestného činu.
        Následne sa žiaci presunuli k Michalskej veži, kde si vypočuli od povereného funkcionára prednášku o Michalskej veži, počas ktorej sa napríklad dozvedeli, že Michalská veža ako jedna z dominánt centra Bratislavy s vyše 700-ročnou históriou a posledná zachovaná z pôvodne štyroch mestských brán, bola postavená skôr, ako sa Bratislava v roku 1291 udelením mestských privilégií oficiálne stala mestom. Vzhľad a hlavná funkcia veže sa počas jej existencie menili, avšak dodnes predstavuje najmä doklad vyspelého fortifikačného systému Bratislavy. Jej fasáda má po rekonštrukcii zjednocujúci, dominantne barokový výraz v bielej farebnosti, ktorá je pre Michalskú vežu v posledných desaťročiach typická. Vnútri sa veža mení na múzejný exponát. Namiesto donedávna vystavených historických zbraní preberá funkciu hlavného exponátu samotná pamiatka. S Michalskou vežou súvisí aj stredoveký barbakán – súčasť mestského opevnenia, na ktorého pôdoryse neskôr vyrástli meštianske domy. Po skončení prehliadky sa žiaci presunuli na ŽSR Bratislava a vykonali vlakom presun do Trenčína.