• „Preventívny program – Poruchy príjmu potravy“

• 30.05.2024 12:20
      • Preventívny program, sprostredkovaný od organizácie Chuť žiť, bol realizovaný raz za týždeň od 08. apríla 2024 do 10. mája 2024 pre žiakov 1. ročníka, t. j. I.A a I.B obe skupiny. Žiaci sa dozvedeli, aké sú najčastejšie poruchy príjmu potravy, aké sú príznaky ochorenia či možnosti liečby. Jednotlivé moduly boli zamerané na rôzne oblasti, ako napr. ako pomôcť človeku s poruchou príjmu potravy, vplyv médií, riziká diét, ideál krásy, body shaming, zdravá výživa či destigmatizácia porúch príjmu potravy.
        Žiaci absolvovali rôznorodé aktivity za účelom lepšieho sebapoznania, zvýšenia empatie, uvedomenia si dôsledkov vlastného konania na druhé osoby, budovania kritického myslenia či zvýšenia psychickej odolnosti. Každý modul pozostával z videa, diskusie a interaktívnych aktivít. Žiaci napr. určovali, či daný výrok je fakt alebo mýtus, vypĺňali pracovný list o tom, čo majú na sebe radi a čo nie, určovali, či určité výroky sú súčasťou podporujúcej komunikácie alebo nie, písali si navzájom, čo na tom druhom oceňujú. Žiaci pred 1. modulom a po poslednom module vyplnili dotazník pre zistenie efektívnosti programu, ktoré boli elektronicky odoslané organizácii Chuť žiť. Pre upevnenie vedomostí žiaci vytvorili plagáty, ktoré sú súčasťou nástenky na chodbe školy. Jednotlivé stretnutia prebehli bez problémov v príjemnej atmosfére a preventívny program je možné zhodnotiť ako úspešný. Veríme, že pre žiakov bude mať očakávaný význam a bude pôsobiť preventívne pred vznikom porúch príjmu potravy.
        Fotky z akcie si môžete prezrieť na tomto odkaze.