MATURITY 2019

Charakteristika testov, tém a zadaní EČ a PFIČ 2019

CHARAKTERISTIKA TESTOV EČ MS, TÉM A ZADANÍ PFIČ MS 2019

Písomná forma internej časti - charakteristika zadaní

Má podobu slohovej práce, ktorú žiaci píšu na vybranú tému (v prípade vyučovacích jazykov) alebo na vopred určenú tému (v prípade cudzích jazykov). Témy sú zadávané centrálne.

Externá časť internej formy MS - charakteristika testov

Jednotné, štátom zadané testy, ktoré píšu všetci maturanti v rovnaký čas. V prípade cudzích jazykov zodpovedajú obsahom a úrovňou náročnosti úrovni B2 alebo úrovni B1 Spoločného európskeho referenčného rámca Rady Európy.

Skúška má tri časti - čítanie s porozumením, gramatika a lexika a počúvanie s porozumením.

Slovenský  jazyk a literatúra (SJL)

Trvanie EČ MS (test): 100 minút

Formát úloh: 40 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou

Trvanie PFIČ MS (sloh): 150 minút

Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou (štyri témy s určenou žánrovou formou, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu) - sloh

Anglický jazyk (AJB1), nemecký jazyk (NJB1), ruský jazyk (RJB1)

Obsahom a úrovňou náročnosti zodpovedá test EČ MS a zadanie PFIČ MS úrovni B1 Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.

Trvanie EČ MS (test): 100 minút

Formát úloh: 36 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou

Trvanie PFIČ MS (sloh): 60 minút

Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou  (jedno zadanie s určenou žánrovou formou) - sloh

Ruský jazyk (RJB2)

Obsahom a úrovňou náročnosti zodpovedá test EČ MS a zadanie PFIČ MS úrovni B2 Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.

Trvanie EČ MS (test): 120 minút

Formát úloh: 46 úloh s výberom odpovede, 34 úloh s krátkou odpoveďou