Odborná prax TL: Civilná ochrana (CO kryty)

Žiaci a žiačky III. ročníka absolvovali 1. februára 2024 prednášky a praktickú ukážku o Civilnej ochrane (CO krytov) v Trenčíne.
Ako prvé sa stretli s príslušníkom Mestského úradu pánom Kusendom pred CO krytom na ulici M. Rázusa na Sihoti  v Trenčíne. Nasledovalo presunutie do CO krytu, kde im bola podrobne vysvetlená činnosť obyvateľov v CO kryte, história, funkčnosť a možnosti CO krytu. Nachádzali sa v najudržiavanejšom a najfunkčnejšom kryte na Sihoti.  Ďalším bodom bolo oboznámenie žiakov so samotným  poslaním Civilnej ochrany počas mimoriadnej situácie. Tretí bod bol zameraný na všeobecné zásady činnosti pri ohrození (Uvedomte si, že najväčšiu hodnotu má ľudský život a zdravie a až potom záchrana majetku. Pamätajte na sebaochranu, poskytnutie prvej pomoci a vzájomnej pomoci v tiesni).
Štvrtý bod bol zameraný na činnosť obyvateľstva  „Čo robiť, keď zaznie siréna?“, mimo doby pravidelného preskúšania (Overte si, či vo vašej blízkosti nie sú ohrození starí ľudia, chorí, neschopní pohybu! Postarajte sa o deti bez dozoru! Pri akejkoľvek činnosti zachovávajte pokoj a rozvahu!). Na záver boli žiaci oboznámení s  činnosťou obyvateľa v oblasti ohrozenej únikom nebezpečných látok.
„Keď porovnáme, že ukrytie obyvateľstva je na necelých 7000 a v Trenčíne je 54 000 obyvateľov, tak je to veľký nepomer. Aby sa mohlo obyvateľstvo voči nejakým raketovým útokom, delostreleckej paľbe alebo vzdušným útokom nejakým spôsobom ochrániť, tak na to slúžia takzvané jednoduché úkryty budované svojpomocne. Sú to vlastne murované budovy, ktoré majú suterénne priestory. Povedal by som, že ich máme v našej evidencii vytipovaných zhruba 3000 v rámci Trenčína.” Po prednáškach nasledovala praktická činnosť našich žiakov v CO krytoch. Postupne začali zametať, vysávať, upratovať. Dokopy vyčistili dva CO kryty. Predmetné zamestnanie splnilo svoj účel, žiaci boli disciplinovaní a aktívni počas odbornej praxe.
Pán Kusenda prisľúbil v roku 2024 ďalšiu spoluprácu s našimi žiakmi.